شهرستان
شاهرود

شهرستان شاهرود با وسعتی حدود43 هزار کیلومتر مربع و 230 هزارنفرجمعیت اولین شهرستان استان سمنان از نظر وسعت و جمعیت است. این شهرستان از شمال به استان گلستان،از جنوب به استان های اصفهان و یزد،ازشرق به استان خراسان رضوی و شهرستان میامی و از غرب به شهرستان دامغان محدوداست.
قدمت تاریخی سکونت درمنطقه شاهرود براساس گمانه زنی های باستان شناسان و حفاری های بعمل آمده به هزارسال قبل ازمیلاد مسیح می رسد.آثار به دست آمده درحفاری تپه بلوارخود گواهی بر این مدعاست .نام شهرستان شاهرود دروندیداد اوستا درنام های شانزده گانه سرزمین آریایی آورده شده است.
عده ای معتقدند نام شاهرود را از رود مجاور آن اخذ کرده و برخی دیگربراین باورند که شاخره ،شخره به معنی استوارو پرتوان است و آریایی ها آن را بنا نهاده اند
این شهر در 390 کیلومتری شمال شرق تهران با 1400  متر ارتفاع از سطح دریا و اقلیم های متفاوت جغرافیایی، بزرگترین پناهگاه های حیات وحش و مناطق حفاظت شده را در خود جای داده و با احتساب مناطق شکار ممنوع موجود به قارّۀ کوچک و سرزمین پنج اقلیم مشهور است.
این تنوع اقلیمی به قدری آشکار است که کوتاه ترین فاصله کویر تا جنگل در این شهرستان قراردارد، به طوری که با طیّ مسافت کوتاهی در حدود 45 کیلومتر از شاهرود به سمت شمال به جنگل های هیرکانی ابر با زیباترین چشم انداز ها (کهن ترین جنگل جهان) می رسیم و با طيّ همین مسافت به سمت جنوب به کویر و زیبایی های منطقه چاه جام و در نهایت به طرود و نخلستان های آن می رسیم که مردم آن منطقه به شتر داری اشتغال دارند. این گوناگونی اقلیم درکنارتنوع اقوام و گروه های مختلف قومی و زبانی، ویژگی و قابلیت توسعه را در این شهرستان رقم زده است

 دریافت فایل توانمندی ها و ظرفیت های اقتصادی شهرستان شاهرود

سمنان، خیابان طالقانی، سازمان امور اقتصادی و دارایی استان
+98 23 33321910
info[at]investinsemnan[dot]ir